Front Door Window Channel Kit, Original Style, 1941-1942, 11A-45983-2DB
1941-1942 Tudor sedan & sedan coupe, large door, angled bracket with threaded holes.
SKU: 11A-45983-2DB
One kit services both doors.  Made in U.S.A.  The lower guide channel below the vent window has two variations. This kit has an angled bracket with threaded holes. If you have the flat bracket with slots, use the kit with A at the end of the part number. Kit includes pre-bent one sided felt (cat whiskers), Lower U-shape and metal channels, side straps, upper felt seal and installation clips.  All 1941-1942 kits have a black bead on the cat whiskers as original.    Order the vent window edge seal 11A-7022296 separately. These 1941-1942 passenger car kits also fit Mercury.
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Per Car1 Kit
Year1941-1942 Tudor Sedan, 1941-1942 Sedan Coupe
Customers who bought this item also bought
Gas Tank Connection Hose, 21A-9047
Gas Tank Sending Unit, 99A-9275
Fuel Line, 18-9288
Flexible fuel line, firewall to fuel pump, 9" long, V8 & 6 cylinder. Resistant to today's fuels.